Nadmierna masa ciała a płodność męska

Niepłodność dotyczy mężczyzn prawie w takim samym stopniu jak kobiet.

Wpływ zbyt dużej masy ciała na czynniki endokrynologiczne negatywnie korelujące z płodnością jest dobrze udokumentowany. Nadmierna masa ciała u mężczyzn wiąże się bezpośrednio ze zwiększoną produkcją estrogenu w tkance tłuszczowej oraz obniżonym wytwarzaniem androgenów (tzw. hormonów męskich), w tym testosteronu oraz białka wiążącego hormony płciowe(SHBG). Nadmiar estrogenu u mężczyzn może zaburzać proces spermatogenezy, czyli powstawania nowych plemników. Ze względu na to, że im mniej testosteronu, tym więcej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha, nadwaga i otyłość niekorzystnie wpływają również na funkcje seksualne i mogą być podłożem zaburzeń erekcji.

Część badań sugeruje negatywny wpływ podwyższonego BMI na parametry nasienia.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha wpływa na podwyższoną temperaturę jąder, a przegrzewanie moszny przekłada się na gorszą jakość nasienia. Otyłość może zmniejszać liczbę plemników o prawidłowej budowie i ruchu postępowym.

Jak pokazała metaanaliza dwudziestu jeden badań (Sermondade i wsp.) obejmująca w sumie ponad trzynaście tysięcy mężczyzn wykazała, że nadwaga i otyłość były związane z częstszym występowaniem oligozoospermii (niższa niż prawidłowa całkowita lub w 1 ml ejakulatu liczba plemników) lub azoospermii (brak plemników w próbce nasienia).

W związku z tak negatywnym wpływem nadwagi na płodność męską, mężczyznom starającym się o dziecko zaleca się stosowanie diety połączonej z aktywnością fizyczną a także suplementację mającą na celu zapewnienie odpowiedniego stanu odżywienia organizmu.