Badanie nasienia – fakty i mity - Skuteczny suplement wspomagający męską płodność | Supramen®

Badanie nasienia – fakty i mity

Spermiogram, czyli badanie nasienia, służy ocenie jakości ejakulatu i plemników, w tym ich liczebności i ruchliwości. Ze względu na wrażliwy przedmiot badań, wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo rozmawiając otwarcie na ten temat. W rezultacie na temat badania nasienia narosło wiele mitów. Sprawdźmy, które z powszechnie powtarzanych opinii o badaniu nasienia są prawdziwe, a które fałszywe.

 

Za przyczyny niepłodności odpowiada głównie czynnik żeński– MIT

 

Wielu mężczyzn bezskutecznie starających się o dziecko odmawia badania nasienia twierdząc, że przyczyny niepłodności częściej leżą po stronie partnerki, a mężczyzna automatycznie wie, jak zapłodnić kobietę. Badania wykazują jednak, że nie jest to prawda. Czynnik męski w niepłodności stanowi od 25 do nawet 60%. W zdecydowanej większości są to problemy związane z obniżoną jakością nasienia. Dlatego ważne jest, by wykonać spermiogram już na początku diagnostyki niepłodności.

 

Brak niepokojących objawów oznacza, że jestem płodny – MIT

 

Kolejnym powodem, dla którego mężczyźni odmawiają badania nasienia jest przekonanie, że niepłodność musi dawać niepokojące objawy. Mają do nich należeć m.in. problemy ze wzwodem i wytryskiem czy ból narządów płciowych. Jest to kolejny mit. Niepłodność męska wynika najczęściej z nieprawidłowych parametrów nasienia, które można ocenić dopiero po przeprowadzeniu badania. Wyniki poniżej normy mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, niewłaściwie zbilansowanej diety, nadmiernego stresu czy innych czynników, które nie dają widocznych objawów.

 

Nie da się poprawić jakości nasienia – MIT

 

Niechęć przed badaniem nasienia może wynikać również ze strachu przed negatywnym wynikiem. Wiele osób obawia się, że niepłodność jest wyrokiem. Okazuje się jednak, że jakość nasienia można najczęściej poprawić. Dużą rolę w tym procesie odgrywa zmiana stylu życia na zdrowszy oraz wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i składniki odżywcze. Warto również przyjmować suplementy diety takie jak Supramen. Badania wykazały, że niedobory niektórych substancji korelują ze słabszymi parametrami ejakulatu. Do tych substancji należą m.in.:

 

  • cynk,
  • selen,
  • miedź,
  • E,
  • L-karnityna,
  • N-acetyl-L-karnityna,
  • koenzym Q10,
  • likopen,
  • mio-inozytol.

 

Starając się o dziecko warto zadbać o ich prawidłowy poziom w organizmie.

 

 

Badanie nasienia wymaga przygotowania – PRAWDA

 

Przygotowania do spermiogramu należy rozpocząć na 3-5 dni przed planowanym badaniem. W tym czasie wymagana jest abstynencja seksualna (brak wytrysku), ponieważ w przeciwnym wypadku koncentracja plemników może być obniżona, a wynik niewiarygodny. Nie rekomenduje się również wydłużania okresu abstynencji przed badaniem, gdyż może to z kolei obniżyć żywotność plemników. Na 3-5 dni przed badaniem zaleca się również rezygnację z alkoholu, ponieważ jego spożycie prowadzi do zaburzenia spermatogenezy. Badanie należy przełożyć, jeśli w tym czasie u pacjenta wystąpiła gorączka lub przyjmował on antybiotyki.

 

Istnieją specjalne pomieszczenia do badania nasienia – PRAWDA

 

Prawdopodobnie najwięcej emocji budzą pomieszczenia, w których pobiera się ejakulat do badania. Wielu mężczyzn zastanawia się, jak one wyglądają i co się w nich znajduje. Większość klinik niepłodności posiada specjalnie do tego celu przystosowane pokoje zaprojektowane tak, by zapewniały pacjentowi komfort i intymną atmosferę. Z reguły są zamykane na klucz i wyposażone w prywatną łazienkę. Nasienie do badania można również pobrać w domu i dostarczyć w sterylnym pojemniku w ciągu maksymalnie 1 godziny. Zaleca się jednak, aby pobranie materiału do badań miało miejsce w klinice, ponieważ właściwe przechowywanie ejakulatu jest kluczowe dla wyników spermiogramu.