Badanie nasienia - Skuteczny suplement wspomagający męską płodność | Supramen®

Badania Nasienia

Badanie jakości nasienia (spermiogram) to niezwykle istotna procedura dla wielu mężczyzn. Jakość nasienia weryfikowana jest również poprzez sprawdzenie liczby oraz aktywności plemników, na podstawie norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia.
Badanie jakości nasienia nierzadko zostaje odwlekane przez mężczyzn, którzy zauważyli u siebie brak spermy lub innego rodzaju objawy. Zazwyczaj przyczynia się do tego wstyd oraz skrępowanie przed wizytą w laboratorium, rozmową z lekarzem i samym procesem oddawania nasienia. Zdarza się również, że mężczyźni obawiają się negatywnego wyniku badania lub utożsamiają swoją płodność ze sprawnością seksualną, co bez wątpienia jest niewłaściwym tokiem myślenia. Test HBA oraz test MAR nasienia to badania, które pozwalają wykryć problematyczne nieprawidłowości oraz wdrożenie odpowiedniej suplementacji, pomagającej poprawić jakość nasienia. W gruncie rzeczy takie badania trwa kilka chwil, a uzyskane informacje pozwolą zdefiniować problem, który może być przyczyną niepłodności.

Problemy z płodnością u mężczyzn

W przypadku par starających się o dziecko problem niepłodności pojawia się coraz częściej, a przyczyny dotyczą niemal w równym stopniu tak kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku mężczyzn jakość nasienia odgrywa kluczową rolę. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności swojemu trybowi życia, a następnie postarać się wprowadzić bardziej zbilansowaną dietę czy zadbać o aktywność fizyczną. Oprócz nieodpowiedniego trybu życia, przyczynami niepłodności u mężczyzn mogą być również takie przypadłości, jak: choroby jąder, problemy z erekcją, zaburzenia układu odpornościowego czy choroby tarczycy lub cukrzyca.

Zmiana trybu życia na zdrowszy oraz regularne badania nasienia i wdrożenie odpowiedniej suplementacji mogą zdecydowanie pomóc w przypadku problemów z płodnością.
Jeśli chodzi o objawy problemów z płodnością, oprócz tego najbardziej oczywistego, czyli braku efektów starań o dziecko, możemy zaliczyć także:

 • zmniejszoną ilość spermy;
 • bóle jąder;
 • zaburzenia erekcji;
 • zmniejszone libido.

Jak poprawić jakość nasienia?

Wielu mężczyzn starających się wraz ze swoimi partnerkami o potomstwo, zadaje sobie pytanie, jak poprawić jakość nasienia. Brak spermy to sytuacja, w której konieczne jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji. Plemniki mogą zostać wzmocnione poprzez zmianę trybu życia na zdrowszy, co reguluje również gospodarkę hormonalną. Systematyczne uprawianie sportu, właściwa dieta oraz utrzymanie wagi na odpowiednim poziomie zdecydowanie mogą poprawić jakość nasienia.

Dieta a jakość nasienia

 


Dieta na poprawę jakości nasienia jest przede wszystkim zdrowa i zbilansowana, a także uwzględniająca wszelkie parametry takie jak nietolerancje pokarmowe czy zapotrzebowanie energetyczne. Prawidłowo skomponowana dieta na poprawę jakości nasienia jest przede wszystkim bogata w kwas foliowy, koenzym Q10, witaminy C, B12 oraz D3, naturalny likopen, przeciwutleniacze, selen, cynk i wiele innych dobroczynnych składników, które zawierają się również w naszym preparacie.

Dieta na poprawę nasienia powinna zawierać wobec tego:

 • fioletowe,
 • czerwone i zielone warzywa;
 • fioletowe owoce;
 • pestki dyni;
 • białko zwierzęce;
 • ryby (głównie łosoś);
 • produkty pełnoziarniste,
 • bogate w błonnik;
 • soczewicę.

Test MAR oraz test HBA – normy:

Zadając sobie pytanie, „jak poprawić jakość spermy” lub „jak zwiększyć ilośc plemników” należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni styl życia oraz wdrożyć niezbędną suplementację. Jest to również pierwszy sygnał, który powinien skłonić mężczyzn do wykonania odpowiednich badań. Test HBA ma na celu określenie zdolności dojrzałych plemników do wiązania z kwasem hialuronowym. Jest to badania, wykonywane w celu rozszerzenia diagnostyki oraz wybrania odpowiedniej metody leczenia niepłodności. Test HBA z wynikiem prawidłowym występuje, jeżeli minimum 80% ruchliwych plemników wiąże się z kwasem hialuronowym.

 

Test MAR nasienia wykonuje się natomiast przy użyciu specjalnych odczynników, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić czy dochodzi do połączenia z przeciwciałami. Jeśli sperma posiada przeciwciała przeciwplemnikowe, dochodzi do połączenia z odczynnikiem. Podczas wykonywania testu MAR, kluczową rolę odgrywa ruchliwość plemników. Jeśli ilość plemników połączonych z odczynnikami nie przekroczy 10% – wynik testu jest negatywny. W ten sposób, test MAR pozwala wykluczyć lub potwierdzić immunologiczną przyczynę niepłodności u mężczyzn.

Kiedy warto wykonać badanie nasienia?


Warto podkreślić, że spermiogram jest badaniem, które warto wykonywać regularnie. W związku z czym dobrym pomysłem może być przeprowadzenie kontrolnych testów, nawet w sytuacji, kiedy nie zaobserwowaliśmy do tej pory żadnego problemu z nasieniem. Lekarze zdecydowanie zalecają taką wizytę w gabinecie lekarskim każdemu mężczyźnie po czterdziestym roku życia, narażonych na wpływ toksycznych czynników, mogących mieć negatywny wpływ na jakość nasienia oraz palących papierosy. Niewłaściwy tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta również mogą wpływać na ruch postępowy plemników czy fragmentację chromatyny plemnikowej.


Starając się o dziecko, warto zgłosić się do lekarza po roku nieudanych prób, jeśli partnerka ma poniżej trzydziestu lat lub po pół roku, jeśli nie ukończyła jeszcze trzydziestego piątego roku życia. Jeżeli jednak partnerka przekroczyła trzydziesty piąty rok życia, najlepszym pomysłem będzie natychmiastowe zwrócenie się do specjalisty. Zachęcamy również do konsultacji medycznej z naszym ekspertem, który pomoże znaleźć odpowiedni na wszystkie pytania.