BADANIE NASIENIA

Co warto wiedzieć o rutynowych
i nietypowych badaniach nasienia?
Sprawdź jakie są normy i jak zinterpretować wynik.

ZAPYTAJ EKSPERTA

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi.

LISTA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ

O co najczęściej pytają mężczyźni
starając się o potomstwo.

FAQ

Czy poprzez suplementację mogę faktycznie poprawić jakość mojej spermy?

Odpowiedź eksperta:
Wpływ odpowiednio zbilansowanej diety na jakość nasienia jest bardzo duży. To co jemy stanowi istotny czynnik warunkujący nasze zdrowie – również w aspekcie rozrodu i płodności.Niezmiernie ważna podczas planowania posiadania potomstwa jest suplementacja. Uzupełniając niedobory poprawimy jakość spermy tj. objętość nasienia, ilość plemników zdolnych do zapłodnienia komórki jajowej. Odpowiednia suplementacja ma również wpływ na jakość materiału genetycznego, który jest przenoszony przez komórkę plemnikową. Od jakości tego materiału zależy m.in. stan przyszłej ciąży oraz zdrowia dziecka.

Jakie są najczęściej obserwowane problemy związane z utratą jakości nasienia?

Odpowiedź eksperta:
Najczęściej spotykanymi problemami są:

ASPERMIA – niezdolność do wytwarzania lub wytrysku nasienia;
ASTHENOZOOSPERMIA – obniżona liczba plemników o ruchu postępowym;
AZOOSPERMIA – brak plemników w ejakulacie;
OLIGOASTHENOZOOSPERMIA – liczba plemników w ejakulacie (lub ich koncentracja) oraz odsetek plemników o ruchu postępowym poniżej normy;
OLIGOASTHENOTERATOZOOSPERMIA – liczba plemników w ejakulacie (lub ich koncentracja) oraz odsetek plemników o ruchu postępowym i odsetek prawidłowych morfologicznie plemników poniżej normy;
OLIGOTERATOZOOSPERMIA – liczba plemników w ejakulacie (lub ich koncentracja) oraz odsetek plemników z prawidłową morfologią poniżej normy;
OLIGOZOOSPERMIA – liczba plemników w ejakulacie (lub ich koncentracja) poniżej normy;
TERATOZOOSPERMIA – odsetek plemników z całkowicie prawidłową budową poniżej normy;
KRYPTOZOOSPERMIA – obecność pojedynczych plemników w ejakulacie, które są widoczne dopiero po odwirowaniu nasienia;
HEMOSPERMIA (HEMATOSPERMIA) obecność erytrocytów w ejakulacie;
LEUKOSPERMIA (LEUKOCYTOSPERMIA, PYOSPERMIA) – podwyższona liczba leukocytów w ejakulacie;
NERKOZOOSPERMIA – bardzo niski odsetek żywych plemników w ejakulacie lub całkowity brak żywych plemników.

Czy Supramen® mogę stosować podczas przygotowania do in vitro?

Odpowiedź eksperta:
Tak. Zarówno w Polsce jak i wielu innych krajach normą jest, że przed procedurą zapładniania in vitro specjalista zaleca mężczyznom suplementację odpowiednim zestawem składników witaminowo mineralnych. Supramen® zawiera składniki o wysokiej skuteczności w przygotowaniach do procedury wspomaganego rozrodu (IVF), co zostało potwierdzone w wielu próbach klinicznych.

Badanie nasienia

Jakie są rodzaje badania nasienia?

Badanie ogólne

Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę:

  • makroskopową: objętość, lepkość, pH, kolor, zapach
  • mikroskopową: liczebność, żywotność, integralność błony plazmatycznej i ruchliwość plemników

Analiza fragmentacji chromatyny plemnikowej

Analiza fragmentacji DNA plemnikowej oparta jest na teście SCD (Sperm Chromatin Dispersion). W wyniku zastosowania testu SCD w plemnikach z prawidłową chromatyną uwidocznione zostaje charakterystyczne halo zdjęcie, którego brak w plemnikach z uszkodzoną chromatyną. Dalsza analiza przeprowadzana jest automatycznie za pomocą systemu do komputerowej analizy nasienia (SCA) – wynikiem badania jest procent plemników prawidłowych (z halo). Wyniki uzyskiwane metodą SCD są porównywalne z wynikami SCSA (Sperm Chromatin Structure Assay).

Obniżony odsetek plemników z prawidłową chromatyną może stanowić wskazanie do zastosowania metody IMSI (Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.ść plemników.

PRZECIWCIAŁA PRZECIWPLEMNIKOWE – TEST MAR (Mixed Antiglobulin Reaction)

 

Przeciwciała przeciwplemnikowe mogą być produkowane zarówno przez organizm kobiety (wykrywane są wtedy w śluzie szyjkowym i we krwi), jak i mężczyzny (obecne we krwi oraz w nasieniu). Powstawaniu przeciwciał przeciwplemnikowych sprzyjają procesy zapalne narządów płciowych, niedrożność nasieniowodów, urazy jąder, częste biopsje jąder oraz żylaki powrózka nasiennego. Obecność przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu może powodować obniżenie ruchliwości plemników, ich aglutynację, utrudniać interakcję plemników z komórką jajową, a nawet prowadzić do całkowitej niepłodności.

W celu wykrycia przeciwciał przeciwplemnikowych do próbki nasienia dodaje się kuleczki lateksowe pokryte przeciwciałami IgG. Wiązanie się plemników z kuleczkami świadczy o obecności przeciwciał przeciwplemnikowych i może być wskazaniem do zastosowania technik wspomaganego rozrodu.

TEST HBA (Hyaluronan Binding Assay) – TEST WIĄZANIA Z HIALURONIANEM

 

Zdolność wiązania z hialuronianem jest uzyskiwana przez plemniki na końcowych etapach ich dojrzewania. Jest ona wyznacznikiem prawidłowego zakończenia procesu spermiogenezy. Kwas hialuronowy występuje w osłonce przejrzystej oocytu oraz połączeniach komórek otaczających oocyt. Możliwość efektywnego wiązania z kwasem hialuronowym świadczy o zdolności plemnika do przeniknięcia przez osłony komórki jajowej, a więc pośrednio, zdolności do zapłodnienia.
A zatem wykonanie testu diagnostycznego HBA umożliwia określenie procentu dojrzałych i funkcjonalnych plemników w ejakulacie. Obniżony wynik testu może stanowić wytłumaczenie niepowodzeń zajścia w ciąże i ułatwić dalsze postępowanie lecznicze.

Jakie są aktualne normy wyników badania nasienia?

Normy określające parametry nasienia na przestrzeni lat ulegały licznym modyfikacjom. Pierwsze opracowanie przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) norm dla nasienia pochodzi z 1980 roku. Kolejne zmiany wprowadzone zostały w 1999 r. a następnie w 2010 r.

Oto aktualne obowiązujące normy wg WHO

Porady eksperta

u

Zachęcamy również do skorzystania z możliwości
konsultacji medycznej naszego eksperta, który postara się
odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania.